5 клас
№ 11
ЗНАЙОМСТВО З ПЕРСПЕКТИВОЮ, РИСУВАННЯ
КУБА І ПРЕДМЕТІВ ПРЯМОКУТНОЇ ФОРМИ
Мета: ознайомити учнів з поняттям «перспектива», видами
перспективи, правилами зображення куба та предметів прямокутної форми з
урахуванням перспективних скорочень
Оснащення: будь-які графічні матеріали – принести
олівці, гумки та аркуші паперу; репродукція фрески А.Лоренцетті «Алегорія
доброго правління», таблиця етапів зображення куба
Тип уроку: комбінований урок
ХІД УРОКУ
1.
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ
МОМЕНТ
2.
МОТИВАЦІЯ
НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
·
Чи доводилось вам дивитися на стежку в
полі, на рейки, що біжать удалечінь?
Саме про це ми сьогодні поговоримо.
3.
ВИКЛАДЕННЯ
НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Перспектива – наука
про зображення просторових об’єктів на площині або якій-небудь поверхні
відповідно до удаваних скорочень їх розмірів, змін обрисів форми та
світлотіньових відносин які спостерігаються в натурі.
Теорія
перспективи вперше з’явилася у роботах італійського художника XIV століття
Амброджо Лоренцетті, а розробили її в епоху Відродження італійські майстри
образотворчого мистецтва та архітектури Леон Баттіста Альберті та Філіппо
Бруноллескі.
Альберті
ввів поняття: висота рівня погляду (лінія горизонту), точки зору (точка
стояння), внутрішніх відстаней картини.
·
Як можна побудувати куб на площині
аркуша?
Куб є
найпоширенішою і важливішою геометричною фігурою, з якою стикається кожен, хто
хоче навчитися малювати. Малюнок куба формує бачення перспективи і є найважливішим джерелом знань
і умінь малювання.
Головне
в малюнку куба – передати тривимірність, побудувати його основу з урахуванням
перспективного скорочення та ракурсу. А далі просто майже механічно побудувати
всі грані, дотримуючи пропорції й перспективну паралельність ліній, що
сходяться в точці на лінії горизонту. Звісно, для того щоб усе це виконати ,
малюнок куба має виглядати конструкцію або, інакше кажучи, прозорим каркасом.
Отже малюємо каркас куба.
Фізкультхвилинка
4.
ІНСТРУКТАЖ
Послідовність виконання роботи
·
Лінія горизонту завжди знаходиться на рівні
очей
·
На аркуші паперу намічаємо лінію горизонту
·
Визначаємо положення площини, на якій стоїть
куб, щодо лінії горизонту
·
Визначаємо композиційне розміщення
зображуваного предмета (куба) на аркуші паперу, ураховуючи визначені відношення
висоти та ширини.
·
Визначаємо просторове положення всіх блоків
куба. Легкими тонкими лініями намічаємо та будуємо всі грані куба, ураховуючи
перспективні скорочення
·
Після побудови куба переходимо до роботи в
тоні
5.
САМОСТІЙНА
ПРАКТИЧНА РОБОТА УЧНІВ
Рисування куба і предметів прямокутної
форми з урахуванням перспективних скорочень
6.
АКУТАЛІЗАЦІЯ
НАБУТИХ ЗНАНЬ
·
Що таке перспектива? Лінія горизонту?
·
Хто першим застосував у своїй роботі
явище перспективи7
·
Які художники першими дали визначення
поняття «перспектива»?
·
Як правильно зобразити предмети
прямокутної форми, ураховуючи перспективні скорочення (назвати етапи роботи)?
7.
ПІДБИТТЯ
ПІДСУМКІВ УРОКУ
1.
Підбиття підсумків
2.
Визначення завдання для підготовки до
наступного уроку: роздивитись удома предмети циліндричної та складно форми;
принести олівці, гумки та аркуші паперу
3.
Завершення уроку
ДЕМОНСТРАЦІЙНИЙ МАТЕРІАЛ
Немає коментарів:
Дописати коментар