5 клас
№ 3
З ЧОГО ПОЧИНАЄТЬСЯ КАРТИНА. ФОРМАТ
Мета: ознайомити з основами процесу створення живописних робіт;
навчити правильно обирати формат майбутньої роботи
Оснащення: прості олівці, гумка, гуашеві фарби,
пензлі, ємності з водою, аркуші паперу, серветки для витирання рук і пензлів,
клейонки; репродукції картин – Е.Дега «Урок танців», Жу І «Рододендрон»,
Рафаель «Афінська школа», О.Кипренський «Портрет Олімпіади Олександрівни
Рюміної»
Тип уроку: комбінований урок
ХІД УРОКУ
1.
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ
МОМЕНТ
2.
АКТУАЛІЗАЦІЯ
ОПОРНИХ ЗНАНЬ
·
Як ви розумієте «І писати, і дивитися
картину – мистецтво»?
·
Чи кожен може зрозуміти задум художника?
Чому?
·
Як навчитися розуміти твори мистецтва?
·
Завдяки чому народжується твір
мистецтва, який шлях він долає від задуму до втілення?
Нещодавно
завершилися літні канікули. Кожен з вас, зустрівшись із друзями, обов’язково
хоче поділитися враженнями від відпочинку. Сьогодні ви перенесете свої
враження від канікул на аркуш паперу.
Яким буде цей аркуш – ми згодом дізнаємось.
3.
ВИКЛАДЕННЯ
НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Художник
– він творить, спираючись на власний досвід, знання. Уміння та вподобання. Уява
художника змальовує безліч художніх образів, але щоб підкреслити кожний з них,
щоб задум набув більшої виразності, художникові необхідно обрати формат
майбутньої картини.
Формат –
це форма. Є великі й зовсім маленькі, квадратні й прямокутні, навіть овальні та
трикутні.
·
Як ви вважаєте, навіщо художникам таке
розмаїття форматів?
Витягнутий вгору формат надає зображенню стрункості й піднесеності.
Формат у вигляді прямокутника, розташованого горизонтального, зручний для
зображення епічної дії.
Надмірне збільшення формату за вертикаллю перетворює зображення на сувій, а
надмірне збільшення формату за горизонталлю вимагає застосування панорамної або
фризової композиції.
Обираючи формат, слід урахувати, як розташовані основні об’єкти композиції,
як розвивається дія сюжету – зліва направо чи вглиб картини або інакше.
Живописці
часто застосовують овал як формат для зображення портрета людини, оскільки
конфігурація овалу співвідноситься з овалом людського обличчя або контуром
погрудного зображення
· Який
формат оборе кожен з вас для того, щоб передати свої враження від літнього
відпочинку? Від чого залежатиме ваш вібір?
Фізкультхвилинка
Учні виконують рухи за текстом вірша
Всі піднесли руки – раз!
На носках стоїть весь клас.
Два – присіли, руки вниз,
На сусіда подивись.
Раз! – і вгору,
Два! – і вниз,
На сусіда подивись.
Будем дружно ми вставати,
Щоб ногам роботу дати.
Хто старався присідати,
Може вже відпочивати
4.
АКУТАЛІЗАЦІЯ
НАБУТИХ ЗНАНЬ
·
Які формати картини ви бачили у музеях,
на виставках?
·
Чи зустрічали ви роботи незвичайних
форматів? Якщо так, то чи привернули вони вашу увагу?
·
Які з цих форматів вам сподобалися
найбільше? Чому?
·
Який незвичайний формат ви оберете для
власної роботи?
5.
ПІДБИТТЯ
ПІДСУМКІВ УРОКУ
1.
Підбиття підсумків
2.
Визначення завдання для підготовки до
наступного уроку: принести кольоровий папір, ножиці, клей, пензлі для клею,
альбоми
3.
Завершення уроку
ДЕМОНСТРАЦІЙНИЙ МАТЕРІАЛ
Рафаель. Афінська школа
О.Кипренський. Портрет Олімпіади Олександрівни
Рюміної
Жу І. Рододендрон
Е.Дега. Урок танців